Czym jest NVC ?

justyna brzozak, pozytywna wioska wsparcia, Pozytywna dyscyplina

justyna brzozak, pozytywna wioska wsparcia, Pozytywna dyscyplina

NVC to skrót pochodzący od angielskich słów Nonviolent Communication. W języku polskim przyjęło się tłumaczenie Porozumienie Bez Przemocy (PBP). Twórcą tej idei jest Marshall B. Rosenberg, amerykański psycholog.

NVC to sposób komunikacji, z którego wyłącza się przemoc. Jest to język uczuć i potrzeb, czyli szczere wyrażenie siebie, tego co czuję i czego potrzebuję. Zawiera też szacunek i empatię. W takiej komunikacji nie ma osądów, ocen, oskarżeń. Nie ma też strachu, dobrego i złego.

justyna brzozak, pozytywna wioska wsparcia, Pozytywna dyscyplina

Jest za to czysta obserwacja, która wzbudza w nas jakieś uczucia, a to wiąże się z potrzebami (niezaspokojonymi lub zaspokojonymi). Czyli zamiast spychania odpowiedzialności za moje samopoczucie na kogoś innego lub na coś innego, to JA biorę odpowiedzialność za to i skupiam się na sobie – co się we mnie dzieje i jaka potrzeba z tego wynika.

Czyli np. Kiedy słyszę stukanie młotkiem, to czuję złość, bo potrzebuję spokoju. A nie – czuję złość, bo sąsiad stuka młotkiem. Stukanie młotkiem jest tylko wyzwalaczem.

Czym NVC nie jest?

justyna brzozak, pozytywna wioska wsparcia, Pozytywna dyscyplina

NVC nie jest rozwiązaniem na – “Co mam zrobić, aby inni zrobili to, co ja chcę?”. Nie ma tutaj też kompromisów. Nie jest to przekonywanie kogoś do mojej racji. Nie ma osądzania, ani oceniania. Zamiast tego proponuje – znajdźmy takie rozwiązanie, które zaspokoi nasze (moje i Twoje) potrzeby. Wtedy oboje będziemy zadowoleni. Dlatego ważna jest tutaj 100% szczerość i empatyczne słuchanie drugiej osoby.

justyna brzozak, pozytywna wioska wsparcia, Pozytywna dyscyplina

Całe podejście Porozumienia Bez Przemocy uczy w jaki sposób można formułować myśli i zdania w taki sposób, aby mówić tylko o sobie, a nie kierować do innych oskarżeń czy żądań. Bo kiedy wyrażamy swoją złość oskarżając czy oceniając drugą osobę i jej działania – od razu wywołuje to w niej reakcję obronną, co z reguły zaostrza konflikt.
Uczymy się więc szczerego mówienia o sobie, bez napadania na innych.
Dzięki NVC uczysz się przyjmować uwagi krytyczne czy nawet obelgi i jak nie traktować ich osobiście. Odnajdziesz poczucie własnej wartości w sobie a nie na zewnątrz.

Nabyte umiejętności przełożą się na całe Twoje życie, wszędzie tam, gdzie są ludzie i jest kontakt z nimi. Czy to będzie dom – relacja w rodzinie, z dziećmi, między małżonkami, praca – kontakt z klientami, przełożonymi, pracownikami, szkoła – uczniowie, nauczyciele, koledzy. Zamiast na przemoc czy manipulację będziesz stawiał na partnerstwo, które buduje i tworzy szacunek.